Słupy wiązane.

Zerknęłam na datę publikacji ostatniego wpisu i już na ten moment wiem, że z systematycznością nie mam nic wspólnego, o tyle czuję się jednak w tym temacie usprawiedliwiona, że jak przez dwa lata nie działo się nic, tak dzieje się teraz za dużo. Przejdę od razu do spraw technicznych, bo wiem, że kilka osób pytało o słupy wiązane, że ładne te ramy do drzwi i okien pisaliście, tymczasem to są dopiero wspomniane specjalne ościeżnice, po których osiada drewniany dom. Chciałam przekleić Wam niepostrzeżenie z Wikipedii jakiś zgrabny opis, niestety definicje znalazłam tylko w trzech miejscach, w tym jedną na stronie o ginących zawodach i rzemiośle na Podhalu…

 

„Słup wiązany
konstrukcja otworu okiennego lub drzwiowego integralnie połączona ze ścianą, składająca się z lezucha,
słupów do których zamocowane są sumiki zwieńczona ocapem”  

 

Dom w technologii drewnianej, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na budowę z drewna mokrego czy sezonowanego, w ciągu kilku lat nam osiądzie, nawet do 15 cm. Drewno mokre to takie, którego wilgotność przekracza 19%, budowę taką mokrą najlepiej zaplanować zatem tak, żeby po postawieniu ścian dom zostawić w stanie surowym otwarty, conajmniej przez dwa lata aby mógł w spokoju wyschnąć, popękać i osiąść, jest wtedy szansa na uniknięcie słupów wiązanych, po takim procesie.
Dom z drewna sezonowanego, czyli suchego o wilgotności poniżej 19% wbrew temu, co przeczytałam w różnych źródłach internetowych również opada ale mniej, opadanie to jest związane tutaj nie tyle co z wysychaniem drewna co z siłą nacisku konstrukcji stropu czy konstrukcji dachowej, więc tak czy siak – dom opadnie, co jest potwierdzone przez fachowców spod Giewontu.

I teraz tak, z racji tego, że ten dom nasz siada, w szczególności okna oraz drzwi należy zabezpieczyć przed takim osiadaniem, stąd montuje się specjalne ościeżnice czy jak kto woli te piękne ramy, po których dom swobodnie opada, bo u góry zostawione jest kilkanaście centymetrów luzu a bokami po prostu się ślizga w dół. Drzwi i okna znowu montuje się bezpośrednio na tych ramach, które przez to, że nie są na stałe przymocowane do ścian bocznych zabezpieczą okna i drzwi przed pęknięciem. Oprócz okien i drzwi na zniszczenie spowodowane osiadaniem domu są narażone m. in. komin i wszelkie konstrukcje z płyt kartonowo gipsowych dlatego w miarę postępu prac opiszę Wam jeszcze jak stawiamy kominy i zabezpieczamy naszą nieszczęsną, za małą kotłownię.

 

Tak mniej więcej to u nas wygląda, te słupy wiązane,
z tego co widziałam u różnych ekip budowlanych ościeżnice montowane są na różne sposoby.

Tymczasem zapraszam na kolejny wpis, Litanię do Budowlanego Miłosierdzia, na Gorzkie Żale budowlane,
czyli o tym, co nam idzie nie tak jak powinno…

 

 

Posts created 48

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top